Mediconsult logo



Zadzwoń aby uzyskać poradę
w zakresie chirurgii plastycznej
(0048) 603 77 99 39

Skontaktuj się ze mną wypełniając prosty formularz



Kontakt

Leczenie otyłości metodą balona gastrycznego (balon żołądkowy)

Wielu ludzi boryka się z poważnymi trudnościami próbując zredukować swoją wagę poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Proces ten jest niezwykle trudny, wymaga nie tylko silnej woli, ale i obszernej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. W rezultacie duży odsetek prób kończy się niepowodzeniem.

Balon gastrycznyNadwaga i otyłość bardzo niekorzystnie działają na nasze zdrowie. Mogą być przyczyną wielu schorzeń, takich jak choroby serca i układu krwionośnego, czy cukrzyca. Dodatkowo mają bardzo negatywny wpływ na psychikę i sposób postrzegania oraz oceniania samego siebie.

Wynalezienie systemu balonów gastrycznych (BioEnterics® Intragastric Ballon System) jest przełomem w walce z otyłością. System ten pomaga pacjentowi uzyskać pożądaną wagę poprzez wspomaganie stosowania odpowiedniej diety i modyfikacji zwyczajów żywieniowych. Może on całkowicie odmienić życie pacjenta, umożliwiając mu trwały powrót do pełnego zdrowia i atrakcyjnego wyglądu.

Czym jest system balonów gastrycznych?
System ten składa się z delikatnego, rozszerzalnego balonu, specjalnej tuby używanej do umieszczania i wypełniania balonu w żołądku oraz specjalnego wypełniacza balonu. Dzięki systemowi lekarz-specjalista jest w stanie poprzez usta i przełyk pacjenta umieścić balon w żołądku, a następnie wypełnić go sterylnym roztworem soli. Po wypełnieniu balon jest zbyt duży, aby mógł przedostać się do jelita i będzie pływał swobodnie w żołądku.

Jak działa system balonów żołądkowych (gastrycznych)?
System jest zaprojektowany w celu pomocy pacjentowi w stosowaniu diety oraz zmianie zachowań żywieniowych. Balon częściowo wypełnia żołądek, co powoduje, że pacjent ma stałe poczucie sytości.

Jesteście Państwo zainteresowani tym zabiegiem? Skontaktujcie się z nami!
Oferujemy darmową konsultację. Dbamy o Państwa prywatność.

W jaki sposób balon gastryczny umieszczany jest w żołądku?
Umieszczenie balonu w żołądku nie wymaga operacji, gdyż jest on wkładany przez usta. W początkowej fazie zabiegu lekarz przeprowadza wstępne badanie żołądka z wykorzystaniem sondy endoskopowej. Jeżeli nie stwierdzi żadnych anomalii, kontynuuje zabieg wkładając balon poprzez usta i przełyk do żołądka. Balon jest wykonany z delikatnego, giętkiego i elastycznego sylikonowego materiału. Jest umieszczany w żołądku w formie niewypełnionej, kiedy jest mały i łatwy do połknięcia. Proces połykania balonu jest dodatkowo wspomagany znieczuleniem miejscowym podawanym w formie aerozoluBalon gastryczny do gardła pacjenta. Stosowane są również leki rozluźniające mięśnie. Gdy balon znajduje się już w żołądku, zostaje wypełniony sterylnym roztworem soli poprzez małą tubę przymocowaną do balonu. Po wypełnieniu balonu lekarz usuwa tubę lekko pociągając za jej koniec. Balon posiada samozamykający się zawór, co powoduje, że jest szczelnie zamknięty. Od tego momentu balon swobodnie pływa w żołądku. Zabieg najczęściej zajmuje od 20 do 30 minut, po których przez pewien czas pacjent znajduje się pod nadzorem lekarza, a następnie może wrócić do domu, ewentualnie pozostać w klinice na dalszą obserwację.

Kto może używać systemu balonów gastrycznych?
System jest zaprojektowany, aby pomagać osobom, które ważą co najmniej 40% więcej niż powinny i którym nie udało się uzyskać długotrwałej utraty wagi z wykorzystaniem innych metod. Balon gastryczny może być szczególnie pomocny osobom, które muszą przejść inny zabieg chirurgiczny, ważny dla ich zdrowia, czy życia, a które są dyskwalifikowane ze względu na swoją wagę.

Jak długo można stosować system balonu gastrycznego?
Obecnie balon gastryczny może być używany przez 6 miesięcy. Dłuższy okres użycia nie jest rekomendowany. Wraz z upływam czasu kwaśne środowisko żołądka osłabia materiał, z którego zbudowany jest balon i może spowodować pęknięcie balonu. Jeżeli lekarz zaleca używanie balonu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, stary balon po 6 miesiącach powinien być zastąpiony nowym. Podczas stosowania balonu lekarz może przepisać zestaw specjalnych leków obniżających kwasowość żołądka.

Co się stanie, jeśli balon żołądkowy samoczynnie pęknie w żołądku?
Jeżeli balon pęknie przed planowanym terminem jego usunięcia, pacjent może, ale nie musi tego w ogóle odczuć. Lekarz może umieścić w balonie specjalny barwnik, który zabarwi mocz po pęknięciu balonu. Balon jest na tyle mały, że może przejść przez jelito i opuścić ciało pacjenta w sposób naturalny. Zdarzały się jednak przypadki, w których balon musiał być usunięty z jelita chirurgicznie. Jeżeli pacjent podejrzewa, że balon mógł pęknąć, powinien natychmiast powiadomić o tym lekarza.

W jaki sposób balon żołądkowy (gastryczny) jest usuwany z żołądka?
Balon jest usuwany tą samą drogą, którą został umieszczony – poprzez przełyk i usta. Przed usunięciem pacjent otrzymuje leki zwiotczające mięśnie i znieczulenie miejscowe gardła. Z użyciem sondy endoskopowej i specjalnej tuby lekarz przebija balon w żołądku, a następnie chwyta balon i usuwa go z ciała pacjenta.

Jak dużo wagi stracę przy użyciu balonu gastrycznego?
Należy pamiętać, że balon gastryczny sam w sobie nie powoduje utraty wagi. Jest on jedynie pomocą w stosowaniu odpowiedniej diety i zmianie nawyków żywieniowych. Dlatego też stopień utraty wagi ściśle zależy od rodzaju diety i stopnia jej przestrzegania. Utrzymanie osiągniętej wagi po usunięciu balonu zależy od tego, w jakim stopniu pacjent zdołał zaadoptować się do nowego trybu życia, w szczególności do nowych nawyków żywieniowych i dbałości o aktywność fizyczną.

Jesteście Państwo zainteresowani tym zabiegiem? Skontaktujcie się z nami!
Oferujemy darmową konsultację. Dbamy o Państwa prywatność.

Czy po usunięciu balonu żołądkowego znów przybiorę na wadze?
Ponieważ umieszczony w żołądku balon powoduje poczucie sytości, pomaga on stosować rygorystyczną dietę. Po usunięciu balonu utrzymanie uzyskanej wagi zależy w największym stopniu od utrzymania diety i nawyków żywieniowych, które pacjent wprowadził podczas używania balonu.

Jakich nieprzyjemnych objawów można spodziewać się używając balon żołądkowy gastryczny?
Jest bardzo prawdopodobne, że obecność balonu w żołądku będzie powodowała nudności i wymioty przez pierwsze kilka dniu po jego aplikacji. Lekarz może przepisać środki, które znacznie złagodzą te objawy. Istnieje ryzyko, że utrata wagi podczas używania balonu będzie nieznaczna lub zerowa. Jeszcze raz należy podkreślić, że zaangażowanie pacjenta w proces wprowadzania i stosowania odpowiedniej diety jest kluczowe dla efektu końcowego. Istnieje również ryzyko, że znaczna i szybka utrata wagi spowoduje wystąpienie innych problemów zdrowotnych. Zachęcamy pacjentów do przedyskutowania tych kwestii z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.

Jakie są ryzyka związane ze stosowanie systemu balonów gastrycznych (balonow zoladkowych)?
Każdy zabieg medyczny, w tym również stosowanie balonu gastrycznego, niesie ze sobą ryzyka nieprzewidzianych problemów i komplikacji. Tak jak w przypadku innych gastrycznych zabiegów, istnieje ryzyko urazu tkanki wyścielającej układ trawienny. Powodem może być bezpośredni kontakt z instrumentem medycznym użytym do aplikacji balonu, kontakt z samym balonem, nadmierna produkcja kwasu żołądkowego. Potencjalnym rezultatem może być uformowanie się wrzodu, ból, krwawienie lub perforacja. Tego typu powikłania wymagają dalszej interwencji medycznej.

Jeżeli w substancji wypełniającej balon dojdzie do rozwoju bakterii, opróżnienie balonu podczas jego usuwania może spowodować infekcję, gorączkę, skurcze i biegunkę.

Samoczynne pęknięcie balonu jest powikłaniem, które opisano powyżej. Jeżeli wystąpi, opróżniony balon może poprzez jelito naturalnie opuścić ciało pacjenta. Jeżeli jednak balon utknie w jelicie, może uformować naturalną przeszkodę. Jest to poważne powikłanie, które może wymagać leczenia chirurgicznego, a nie leczone poprawnie może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Jeżeli pacjent ma podejrzenie, że balon pękł, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Oczywiście lekarz jest najodpowiedniejszą osobą, do której należy zwracać się z wszelkimi uwagami i pytaniami. Gorąco zachęcamy do przedyskutowania z lekarzem wszelkich wątpliwości, oczekiwań i pytań dotyczących systemu balonu gastrycznego. Tylko w ten sposób jesteście Państwo w stanie oszacować korzyści i ryzyka związane z zabiegiem.

Życzymy samych sukcesów w Państwa walce o zdrowsze, lepsze i szczęśliwsze życie!

Informacje przygotowane na podstawie materiałów udostępnionych na: www.bioenterics.com